Teraz pole OPTIONS.
Są tam funkcje, informujące jak ma się zachować mIRC w różnych sytuacjach.
a) Connect on start up - jeśli zaznaczymy tą funkcję, to program będzie próbował się połączyć z ustawionym serverem w chwili uruchomienia.
b) Reconnect on disconnection - jeśli zostaniecie z jakiś przyczyn odłączeni od servera, to program automatycznie będzie próbował połączyć się ponownie.
c) Pop up setup dialog on startup - zaznaczenie tej funkcji, powoduje automatyczne wyświetlenie okna konfiguracji po uruchomieniu programu.
d) Move to top of list on connect - pozwala przesunąć serwer, z którym się łączymy na początek listy.
e) When connecting - określa ilość prób połączenia z serverem, w razie braku odpowiedzi. Możliwe jest także włączenie funkcji Try next server in group, czyli wybranie nastęnego servera jeśli poprzedni odrzucił połączenie.
f) Default port - domyślne ustawienie portu.
LOCAL INFO
Program zazwyczaj sam wypełnia te pola, jednak w razie zgłaszania jakiś problemów związanych z tą funkcją należy wypełnić je samodzielnie:
a) Local host - nazwa Twojego komputera.
b) IP address - numer IP Twojego kompa.
Reszta z przycisków powinna być ustawiona domyślnie, tzn. Local host i Normal.
IDENTD
Istnieje możliwość oszukania servera, podając mu nieprawdziwe informacje na temat użytkownika.
FIREWALL
Jeśli Twój komp jest podłączony do sieci, która jest chroniona przez server firewall, to powinieneś wpisać tam dane na temat tego servera.
IRC
Znajdją sie tam funkcje, obsługujące sever, kanał i program. Między innymi powrót na kanał po wykopaniu, które informacje mają być wyświetlane na kanale, pokazywanie inforamcji o osobie z którą rozmawiamy "szeptem", automatyczne wejście na kanał po zaproszeniu, powrót na kanały po rozłączniu i ponownym połączniu się z serverem.
PERFORM
Możemy tam wpisać komendy które będą realizowane zaraz po połączeniu z serverem.
HIGHLIGHT
Jeśli ktoś chce aby kolorowe texty i inne pierdułki były wyświetlane na kanale automatycznie, należy je tam wpisać.
MESSAGES
Możemy wybrać które informacje zawierające np. kolor, podkreślenie mają być ignorowane. W polu Quit message należy wpisać text którym chcemy kończyć IRCowanie.
CONTROL
Należy tam wpisać osoby które mają być ignorowane, którym program ma automatycznie dawać opa oraz osoby które są pod naszą ochroną.
CATCHER
Wyłapuje wszelkie informacje zawierające email bądź adres witryny osób na kanale.
LOGGING
Wszystkie nasze rozmowy na kanale oraz "szeptem" mogą zostać zapisywane w dowolnym katalogu. Określić możemy wielkość każdego z plików, oraz co ma zawierać każdy log.
FLOOD
Zabezpieczenie przed floodowaniem (powodzią).
SOUND
Możemy wybrać która informacja, które zdarzenie ma być powiadamiane dźwiękiem.
REQUEST
Pozostałe funkcje związane z dźwiękiem. Możemy wybrać czy chcemy słyszeć dźwięk wysyłany przez osobę na kanale, czy program ma nas powiadamiać o problemach z odtworzeniem, oraz lokalizacje dźwięku.
MOUSE
Funkcje związane z myszką. Co mają określać podwójne kliknięcia w statusie, na kanale, na nicku oraz na "szepcie".
DCC
Ta funkcja pozwala na bezpośrednie połączenie między kompami, oraz wysyłanie plików. Ze względów bezpieczeństwa nie radzmy zaznaczać funkcji AUTOGET. Najlepszym wyborem jest ASK, gdzie program będzie nas powiadamiał oraz pytał czy chcemy przyjąć wysyłany plik, poza tym można wybra funkcję IGNORE, co odrzuci wszelkie próby wysłania nam pliku.
OPTIONS
a) On DCC Completion - wybieramy, które zdarzenia tej funkcji mają być powiadamiane dźwiękiem.
b) Time out in seconds - określamy, po jakim czasie bezczynności w przesyłaniu plików lub chatowaniu przez DCC ma się rozłączyć.
c) DCC port - możemy wybrać przedział portów do prowadzenia rozmów prze DCC.
FOLDERS
Wszystkie pliki jakie pobierzecie od innej osoby, możecie składować w wybranym przez siebie folderze. Odrzuceniu zostają typy plików wpisanych w Ignore files types.
FSERVE
Kilka dodatkowych ustawień dotyczących połączenia DCC. Określamy także maxymalną liczbę przyjmowanych i wysyłanych plików.
DISPLAY
Wszystkie te ustawinia dotyczą wyglądu mIRCa. Wielkość i kolor czcionki oraz wygląd paska narzędzi są ustawiane w tej funkcji.
GENERAL
LOCK
Jeśli chcecie aby dostęp do programu był chroniony hasłem, posłuży wam do tego przycisk LOCK.
Program zacznie łączyć się z serwerem, po uzyskaniu połączenia ukaże Ci się okno z proponowanymi kanałami, niestety większość z nich nie istnieje, choć istnieje możliwość modyfikowania listy. Proponujemy jednak odznaczyć okienko po tytułem "POP UP FOLDER ON CONNECT" (na samym dole) i kliknąć przycisk "OK"
Teraz możemy wydawać komendy (wykaz wszystkich komend zamieszczony jest w dziale irc/komendy
Konfiguracja Pircha
Nie będę opisywał instalacji tego programu. Jeśli ktoś jest aż tak wielkim lamerem, że nie potrafi tego zrobić, to niech pozostanie przy programie MSCHAT Polecamy!!!! :)))
Dobra, na początek otwórzcie sobie program, wejdzcie sobie do działu PROPERTIES (opcje). Znajdziecie tam wszystkie podstawowe ustawienia Pircha. Program jest dobrze skonfigurowany, dlatego jeśli chcecie poprostu pogadać to nic w nich nie zmieniajcie.
Czas na wejście w świat IRCa. Klikamy LOGIN bądź IRC -> New IRC Server Connection.... otworzy nam się mały panelik. Znajdują się w nim opcje wyboru servera oraz ustawienia nicka i swoich danych. A więc pokolei.
Wybór serwera.
Klikamy na menu rozwijane w górnym lewym rogu tzw. IRC Network i wybieramy cel który nas interesuje. Jeśli nie ma go na liście wystarczy wpisać go w pole SERVER. Przypominam, że wszystkie te dane muszą być w kolejności SERVER -> NAZWA -> PORT (np. Microsoft > mschat.msn.com > 6667 ).
Informacje osobiste (Personal Information).
To jest bardzo łatwe. w polu NAME wpisujemy dowolny text, np. Imię czy nazwa grupy, cokolwiek. W pole USERNAME wpisujemy nasz email. Jego pierwsza część będzie służyła jako host na serverze.
Nickname, Alternate (Pseudonim).
W pierszym polu wpisujemy pseudonim pod jakim będziemy widziani na IRCu (np.Lamer). Drugie pole będzie użyte jeśli pierszy pseudonim będzie już używany na serverze przez inną osobę.
Modes.
+i ustawia Cię jako niewidzialnego/ną na serverze. Jest to korzystne dla osób które nie chcą być identyfikowane na serverze komendą /who. Jednakże jest on oczywiście widziany dla wszystkich osób w pokoju. Jeśli nie chcecie otrzymywać żednych informacji od servera, właczcie funkcje +s.
Load/Save/Delete Profil.
Pomaga nam to, jeśli z programu korzysta więcej osób, ponieważ także te ustawienia mogą być zapisywane i odtwarzane w dowolnym momencie, bez konieczności ponownego wypełniania pól.
Jeśli wszystko już wypełniliście należy wcisnąć przycisk CONNECT w prawym dolnym rogu. Powinno otworzyć się okno tzw. Server/Status. Wyświetlane są w nim wszelkie informacje które wysyłacie o raz odbieracie od serwera oraz odpowiedzi na komendy które wydajecie. Text You're logged on oznajmia, że jesteśmy połączeni z serverem.